Każdy uczestnik ruchu drogowego musi liczyć się z tym, że jego samochód narażony jest na różnego rodzaju uszkodzenia. Czy to z naszej winy, czy z winy innego uczestnika ruchu drogowego. Kiedy już dojdzie do kolizji lub wypadku warto wiedzieć w jaki sposób szybko i sprawnie doprowadzić nasz pojazd do stanu sprzed zdarzenia drogowego.
Dlaczego ubezpieczenie to dobry pomysł?
Zgodnie z raportem rocznym Komendy Głównej Policji w 2018 roku w Polsce zarejestrowanych było prawie 30 milionów pojazdów. Z roku na rok liczba samochodów i motocykli rejestrowanych w Polsce rośnie. Od 2009 roku przybyło na naszych drogach niemal 8 milionów pojazdów. Samochód nie jest już dobrem luksusowym, a naturalnym elementem naszego życia prywatnego i zawodowego. Kiedy go w nim zabraknie, to z całą pewnością odczujemy duży dyskomfort. W 2018 roku zgłoszonych zostało 31.674 wypadków drogowych oraz 436.414 kolizji. To daje w sumie 468.088 zdarzeń na polskich drogach. Średnio więc co 60 pojazd w roku ubiegłym brał udział w kolizji lub wypadku, lecz pamiętajmy że wiele zdarzeń jest niezgłaszanych i załatwianych przez uczestników na miejscu (najczęściej sprawca sięga wtedy do portfela, aby nie stracić zniżek w ubezpieczeniach komunikacyjnych). Jeżeli uczestniczyłeś w jednym z prawie pół miliona zdarzeń, to prawdopodobnie przeszedłeś także proces likwidacji szkody na swoim pojeździe.
Warianty likwidacji szkód z OC
Jak wygląda proces likwidacji szkody kiedy jesteśmy poszkodowani przez innego uczestnika ruchu drogowego? Do wyboru mamy kilka możliwości:
- wycenę na podstawie kosztorysu,
- naprawę w warsztacie partnerskim zakładu ubezpieczeń,
- naprawę w innym warsztacie lub w autoryzowanym serwisie.
Kosztorys
Jeżeli wybierzemy wycenę szkody na podstawie kosztorysu, to zakład ubezpieczeń przyśle do nas rzeczoznawcę, który dokona oględzin naszego pojazdu. W oparciu o powstałe uszkodzenia zostanie sporządzona notatka oraz dokumentacja zdjęciowa. Na ich podstawie zakład ubezpieczeń przygotuje dla nas kosztorys, czyli oszacuje jakie środki finansowe będą potrzebne żeby właściciel mógł doprowadzić swój pojazd do stanu sprzed zdarzenia drogowego. Środki zostaną przekazane do właściciela samochodu w formie przelewu lub przekazem pocztowym. Do właściciela auta będzie należała również decyzja w jaki sposób rozdysponować przekazaną przez ubezpieczyciela kwotę pieniędzy.
Warsztat partnerski zakładu ubezpieczeń
Jeżeli zdecydujemy się na naprawę w warsztacie partnerskim zakładu ubezpieczeń, to możemy liczyć na pełne zaangażowanie ubezpieczyciela w sprawne i profesjonalne zakończenie naszego zgłoszenia. Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają sieci współpracujących z nimi warsztatów partnerskich. Każdy partner musi spełniać rygorystyczne wymagania zakładu ubezpieczeń dotyczące jakości oraz czasu realizowanej naprawy. Niejednokrotnie ubezpieczyciel stawia wymóg, że klienci kierowani przez ubezpieczyciela do warsztatu mają być obsługiwani od ręki. Wybierając ten sposób likwidacji szkód otrzymamy świadczenie w postaci naprawy auta, natomiast rozliczenie finansowe odbędzie się bezpośrednio pomiędzy warsztatem partnerskim, a ubezpieczycielem.
ASO lub inny warsztat
Ostatnim wariantem likwidacji szkody jest skorzystanie z usług ASO (autoryzowanej stacji obsługi) lub innego warsztatu (tzw. rozliczenie na podstawie faktury). Odstawiając nasz samochód do ASO mamy gwarancję naprawy szkody na częściach nowych i oryginalnych przez wykwalifikowanych mechaników ASO. Bardzo często serwis w naszym imieniu rozliczy się z ubezpieczycielem jeśli udzielimy my stosownego upoważnienia. W Głogowie dostępne są np. ASO Renault i ASO Seat. Jeśli zdecydujemy się skorzystać z warsztatu innego niż ASO i innego niż sieć partnerska ubezpieczyciela, to również możemy skorzystać z rozliczenia bezgotówkowego, jeśli tylko warsztat w którym chcemy dokonać naprawy daje nam taką możliwość. W innym przypadku, warsztat po dokonanej naprawie wystawi dla nas fakturę, którą będziemy musieli opłacić i następnie przekazać ubezpieczycielowi w celu wypłaty nam kwoty odpowiadającej kwocie zapłaconej za naprawę. Ewentualnie, jeśli termin płatności na to pozwala, możemy od razu przekazać fakturę do opłacenia przez ubezpieczyciela.
Co wybrać? Jak żyć?
Każdy wariant likwidacji szkody ma swoje plusy i minusy. Jeśli posiadamy wiedzę mechaniczną i sami możemy dokonać naprawy swojego pojazdu, to warto rozważyć likwidację szkody na podstawie kosztorysu. Jeśli zależy nam na czasie i bezgotówkowym rozliczeniu szkody, to rozsądnym wyborem wydaje się likwidacja szkody w warsztacie partnerskim ubezpieczyciela. Jeśli chcemy mieć pewność zastosowania oryginalnych części podczas naprawy, to rozważmy likwidację szkody w ASO. Jeśli mamy swój zaufany warsztat, w którym zawsze naprawiamy samochód, a który nie ma podpisanej umowy z ubezpieczycielem, to rozważmy likwidację szkody na podstawie faktury z tego warsztatu.
Warianty likwidacji szkód z AC
Zasadniczo likwidując szkodę z AutoCasco mamy do wyboru podobną ścieżkę jak w przypadku likwidacji szkody z OC. Jednak w odróżnieniu od OC, które jest regulowane przez ustawę, ubezpieczenie AutoCasco to indywidualna umowa pomiędzy nami a zakładem ubezpieczeń. W zależności od tego jak bogaty pakiet posiadamy, takie warianty będziemy mogli wybrać przy likwidacji szkody. W świecie ubezpieczeń przyjęła się następująca hierarchia sposobów likwidacji szkód z AutoCasco:
- kosztorys – umowy z niskiego segmentu cenowego,
- warsztat partnerski, inny warsztat – umowy z średniego segmentu cenowego,
- ASO – umowy z wysokiego segmentu cenowego.
Kosztorys
Oczywiście za ceną idzie zawsze jakość. Najtańsze AutoCasco na wariantach kosztorysowych bardzo często uwzględniają amortyzację części. Oznacza to, że przy sporządzaniu kosztorysu ubezpieczyciel pomniejszy wycenę o stopień zużycia części w naszym pojeździe. Jeżeli nowy zderzak kosztuje 1000 zł, to kosztorys uwzględni kwotę np. 400 zł (ponieważ 60% wyniesie zużycie części w naszym pojeździe). Bardzo często likwidator przyjmie do wyceny także części zamienne, a nie oryginały. Wypłata odszkodowania odbędzie się na nasze konto przelewem lub przekazem.
Warsztat partnerski i inny warsztat
Jest to średnia półka cenowa umowy AutoCasco. Możemy tutaj skorzystać z sieci partnerskiej ubezpieczyciela lub ze wskazanego przez nas warsztatu niewspółpracującego z ubezpieczycielem. W pierwszej opcji najczęściej naprawa odbędzie się bezgotówkowo, na wysokiej jakości nowych częściach zamiennych. W drugiej opcji po zakończonej naprawie płacimy za fakturę i zwracamy się o zwrot poniesionych kosztów lub przesyłamy fakturę od razu do ubezpieczyciela w celu jej rozliczenia.
ASO
Polisy ubezpieczeniowe AutoCasco dające możliwość likwidacji szkody w autoryzowanym serwisie są najdroższym wariantem. Jednak dającym nam także gwarancję naprawy na częściach nowych, oryginalnych i na bezpośrednim rozliczeniu serwisu z ubezpieczycielem.
Co wybrać? Jak żyć?
Tym razem wariant likwidacji szkód zależy w dużej mierze od rodzaju i konstrukcji naszej umowy AutoCasco. Jeśli zdecydowaliśmy się na tańsze ubezpieczenie, to do wyboru będziemy mieli kosztorys, warsztat partnerski lub inny warsztat. Jeśli wybraliśmy najdroższy wariant ubezpieczenia, to będziemy mieli do dyspozycji likwidację szkody w ASO.
Oczywiście wariant likwidacji szkody jest tylko jednym z elementów polisy ubezpieczeniowej AutoCasco. Należy zwrócić uwagę również na wiele innych elementów takiej polisy oraz na rozszerzenia w postaci assistance lub ochrony zniżek. Zapraszamy do naszego biura LUST Ubezpieczenia Głogów, a wytłumaczymy Ci wszelkie zawiłości ubezpieczeń komunikacyjnych.