Kto tak naprawdę Cię ubezpiecza?

Marki sprzedażowe zakładów ubezpieczeń

Kiedy kupujemy polisę ubezpieczeniową na swój samochód, to zawsze otrzymujemy wraz z nią certyfikat OC do dowodu rejestracyjnego. Bardzo często już po wyjściu z agencji ubezpieczeniowej sprawdzamy czy wszystko się w nim zgadza. Ku naszemu zdziwieniu na certyfikacie widnieje logo firmy X, a obok dane kontaktowe do firmy Y! Błąd w druku, czy może „tak ma być”?

Branding w ubezpieczeniach

W życiu spotykamy się z różnymi producentami i różnymi firmami oferującymi nam swoje usługi. Nie jest dla nas zaskoczeniem, że kupując samochód marki Audi, Skoda lub Seat, tak naprawdę kupujemy auto z Grupy Volkswagena. Kupując Lancię, Alfę Romeo lub Jeepa otrzymujemy auto z Grupy Fiata. Robiąc zakupy w sieci sklepów Biedronka, tak naprawdę robimy zakupy w firmie Jeronimo Martins. Nie powinno więc nikogo dziwić, że kupując polisę z pewnym logiem w nagłówku, tak naprawdę kupujemy je od dużej, międzynarodowej grupy ubezpieczeniowej.

Wiele razy widziałem zdziwienie ludzi, którzy po zakupie polisy na przykład w MTU pytali czy na certyfikacie wszystko jest w porządku. Przecież widnieje na nim logo MTU, a obok są dane Ergo Hestii. Czy certyfikat jest ważny? Oczywiście, że tak! MTU podobnie jak wiele innych marek na rynku ubezpieczeniowym jest własnością dużej grupy ubezpieczeniowej – Grupy Ergo Hestia. Z jakimi markami spotkamy się na rynku ubezpieczeniowym?

Grupa AXA

Jeszcze do niedawna można było spotkać na rynku ubezpieczeniowym firmę Liberty Direct. Oferowała ona głównie tanie ubezpieczenia komunikacyjne i wokół tego skupiała swoją działalność. W 2016 roku właścicielem Liberty została francuska Grupa AXA. Klienci, którzy w tamtym okresie ubezpieczyli samochód w Liberty otrzymywali propozycje wznowienia polis już od firmy AXA Ubezpieczenia. Dzisiaj praktycznie nie spotkamy ubezpieczeń pod logiem Liberty Direct.

Grupa VIG

Vienna Insurance Group jest austriacką grupą ubezpieczycieli działającą w naszym kraju. W skład grupy wchodzą trzy towarzystwa ubezpieczeniowe – Compensa, InterRisk oraz Vienna Life. Każde z nich identyfikuje się jako osobny podmiot na rynku ubezpieczeniowym. Do dzisiaj możemy także spotkać się na rynku z polisami Benefii. Niegdyś była ona również niezależnym towarzystwem ubezpieczeniowym wchodzącym w skład Grupy VIG. Obecnie (od 2015 roku) jest ona częścią Compensy i wszystkie polisy wystawiane pod brandem Benefii są faktycznie zabezpieczone przez Compensę. Do Grupy VIG dołączył niedawno Gothaer TU, jednak zgodnie z komunikatami będzie on nadal funkcjonował jako osobny i niezależny zakład ubezpieczeń.

Grupa Generali

Grupa Generali wywodzi się z Włoch. Pierwsze oddziały Generali na ziemiach polskich powstały w 1837 roku. W skład grupy wchodzą między innymi Generali TU, Concordia TUW oraz Proama. Pierwsze dwie firmy działają samodzielnie jako odrębne towarzystwa ubezpieczeniowe. Natomiast Proama pojawiła się na polskim rynku w 2011 roku jako Česká pojišťovna Oddział w Polsce. Zasłynęła znanym już wszystkim hasłem „70% zniżki na OC w Proama”. W 2016 roku został kupiona właśnie przez Grupę Generali i stała się marką sprzedażową Generali TU. Obecnie wszystkie polisy z logiem Proama, są tak naprawdę polisami, w których ochrona ubezpieczeniowa jest gwarantowana przez Generali.

Grupa Ergo Hestia

Grupy Ergo Hestia nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jest to wicelider rynku ubezpieczeniowego w Polsce. W obrębie Grupy Ergo Hestia zrzeszonych jest wiele podmiotów. Z punktu widzenia ubezpieczeń komunikacyjnych najistotniejsze są Ergo Hestia STU, MTU oraz You Can Drive. Do niedawna MTU działało jako niezależne Towarzystwo Ubezpieczeń wchodzące w skład Grupy Ergo Hestia. W 2014 roku nastąpiło przekształcenie MTU w markę handlową Ergo Hestii. Wraz z You Can Drive polisy MTU są gwarantowane przez Ergo Hestia STU. Mając już tę wiedzę nie powinien zdziwić nas fakt, że zawierając polisę w MTU lub YCD tak naprawdę zawieramy polisę z Ergo Hestią (są to jedynie jej marki sprzedażowe).

Grupa Warta

Starsi wiekiem kierowcy na pewno pamiętają TU Samopomoc. Kiedyś uchodząca za jednego z najtańszych ubezpieczycieli Samopomoc została przejęta w 2002 roku przez HDI International Holding AG. W latach 2002-2006 działa pod nazwą HDI Samopomoc, a od 2006 roku już jako HDI Asekuracja. W 2012 roku doszło do fuzji HDI Asekuracja z Wartą TUiR. Od tamtego czasu HDI występuje jako marka handlowa Warty. Wszystkie polisy są więc w świetle prawa polisami Warty i to jej dane znajdziemy na każdej polisie i na każdym certyfikacie z logiem HDI.

Grupa PZU

Pewnie dla wielu z Was zaskoczeniem będzie fakt, że jeden z najbardziej medialnych ubezpieczycieli Link4 jest częścią Grupy PZU. Ubezpieczyciel śpiewająco reklamowany przez Katarzynę Moś do 2014 roku był częścią brytyjskiej Grupy RSA. W 2014 roku PZU przejęło Link4 za 94 mln. euro. Tak naprawdę zmienił się jedynie właściciel Link4. Pozostało ono po dziś dzień niezależnym zakładem ubezpieczeń prowadzącym własną politykę cenową i wizerunkową. Wszystkie polisy Link4 pozostały nadal polisami Link4 i to ono za nie odpowiada.